LATVIJAS UNIVERSITĀTES PUBLISKO ĒKU IZMANTOŠANAS UN IEKŠĒJĀS KĀRTĪBAS NOTEIKUMI
APSTIPRINĀTS ar LU rīkojumu Nr. 1-4/446
23.10.2023.
LATVIJAS UNIVERSITĀTES PUBLISKO ĒKU IZMANTOŠANAS UN IEKŠĒJĀS KĀRTĪBAS
NOTEIKUMI
I. Vispārējie noteikumi
1. Noteikumi nosaka Latvijas Universitātes (turpmāk – LU) ēku izmantošanas kārtību, uzvedības normas un pienākumus, kas jāievēro LU apmeklētājiem un ēku lietotājiem, atrodoties LU publiskajās ēkās.
2. Noteikumos lietoti šādi termini:
2.1. ēka – LU īpašumā, valdījumā, lietojumā vai pārvaldīšanā esoša publiskā ēka, tajā skaitā telpas un tās pieguļošā teritorija, publiskas funkcijas nodrošināšanai;
2.2. lietotājs – jebkura persona, kas, pamatojoties uz noteiktu (darba, studiju, nomas, apakšnomas, īres, patapinājuma, lietošanas u.c.) līgumu, kas noslēgts ar LU, lieto ēkas;
2.3. apmeklētājs – jebkura persona, kas atrodas ēkā.
3. Noteikumu mērķis ir nodrošināt līdztiesību, nediskriminēšanu, iekļaujošu, cieņpilnu un vienlīdzīgu attieksmi pret lietotājiem un apmeklētājiem, kā arī lietotāju un apmeklētāju drošību un ēku drošu ekspluatāciju.
4. Ēkas tiek izmantotas normatīvajos aktos un LU Satversmē noteikto uzdevumu īstenošanai, tas ir, studiju programmu īstenošanai, zinātnes, pētniecības, inovatīvu darbību un mākslinieciskās jaunrades nodrošināšanai, fundamentālu un lietišķu pētījumu veikšanai humanitārajās, dabas, medicīnas, tehniskajās un sociālajās zinātnēs, kā arī atbilstošu tālākizglītību un interešu izglītību organizēšanai. Ēkas un to telpas var tikt nodotas lietotājam īstermiņa vai ilgtermiņa lietošanā.
5. Šie noteikumi ir publiski pieejami LU mājaslapā www.lu.lv, kā arī tiek izvietoti pie ēku galvenajām ieejām vai ēku dežurantiem.
6. Noteikumi nav attiecināmi uz LU dienesta viesnīcām, viesu izmitināšanas mītnēm, kā arī lauka kursu stacionāru.
II. Ēku un vides pieejamība
7. Ēku pieejamība:
7.1. uzrādot LU vai citas augstskolas studējošā vai darbinieka apliecību, LU Akadēmiskajā centrā esošās bibliotēkas ir pieejamas visu diennakti;
7.2. lietotājiem, ar kuriem LU ir noslēgti līgumi par diennakts ietvarā attiecīgu funkciju vai uzdevumu nepārtrauktu izpildi, ēkas ir pieejamas visu diennakti;
7.3. apmeklētājiem ēkas ir pieejamas darba dienās un sestdienās no plkst. 8.00 līdz 22.00;
7.4. ārpus šo noteikumu 7.3. apakšpunktā noteiktā ēku pieejamības laika ēku lietošana ir saskaņojama ar atbildīgo LU struktūrvienību un ēkas pārvaldnieku;
7.5. ja ārpus šo noteikumu 7.3. apakšpunktā noteiktā pieejamības laika ēkā tiek veikts eksperiments vai kāda cita ar to saistīta aktivitāte, kuras ietvaros tiek izmantots paaugstināts resursu daudzums (elektroenerģija u.tml.), izmantota paaugstināta temperatūra, kas var apdraudēt ēkas, to apmeklētāju vai lietotāju drošību, lietotājs, kas ir atbildīgs par eksperimenta norisi, informē ar elektroniskā pasta starpniecību attiecīgās ēkas pārvaldnieku par eksperimenta norisi vismaz trīs darba dienas iepriekš, norādot eksperimenta vai aktivitātes norises vietu, raksturu un ilgumu;
7.6. informācija par ēku un vides pieejamību cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem ir pieejama LU mājaslapā www.lu.lv.
III. Ēku lietošanas pamatprincipi un pienākumi
8. Ēku lietotājiem un apmeklētājiem, uzturoties ēkās ir pienākums:
8.1. ievērot šādus pamatprincipus:
8.1.1. vispārpieņemtās ētikas un uzvedības normas;
8.1.2. palīdzēt un veicināt sadarbību, nodrošinot cieņpilnu, demokrātisku, vienlīdzīgu, atvērtu un tiesisku vidi;
8.1.3. neradīt apdraudējumu veselībai un dzīvībai, vides kvalitātei un datu drošībai;
8.1.4. nodrošināt uz attīstību virzītu, ilgtspējīgu, drošu un vidi saudzējošu apstākļu uzturēšanu un saglabāšanu;
8.1.5. netraucēt un neaizskart citu lietotāju un apmeklētāju tiesības;
8.1.6. saudzīgi un rūpīgi lietot ēkās esošās telpas, inventāru un iekārtas, tajā skaitā ievērojot atbilstošās ēku telpu, inventāra vai iekārtu instrukcijas;
8.2. ievērot šādus noteikumus:
8.2.1. ugunsdrošības noteikumus (Ministru kabineta 19.04.2016. noteikumi Nr. 238), tajā skaitā iepazīties ar ēku evakuācijas plāniem un izejām, ugunsdzēšamo aparātu izvietojumu;
8.2.2. attiecīgās pašvaldības saistošos noteikumus par kārtību sabiedriskās vietās;
8.2.3. atrodoties ēku teritorijā vai autostāvvietās, ievērot Ceļu satiksmes likumu;
8.2.4. citus spēkā esošos normatīvos aktus, tajā skaitā arī LU iekšējos normatīvos aktus, kas ir saistīti ar ēku, iekārtu vai inventāra lietošanu, līgumiskām attiecībām, darba vai studiju procesu.
9. Lietotājiem un apmeklētājiem ir pienākums ievērot ēku telpu, iekārtu un/vai inventāra lietošanas instrukcijas.
10. Ēku telpu instrukcijas tiek izvietotas publiski redzamā vietā ēkās, savukārt iekārtu vai inventāra lietošanas instrukcijas, tajā skaitā ražotāja vai izplatītāja noteiktās lietošanas instrukcijas, ir pieejamas pie iekārtas vai inventāra materiāli atbildīgās personas.
11. Ēku telpu, inventāra un iekārtu instrukcijas izstrādā LU Infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļa un apstiprina LU Administrācijas vadītājs.
12. Par pamanītiem ēku konstrukciju, interjera, sistēmu, elektroiekārtu vai citu iekārtu bojājumiem ēku lietotājiem un apmeklētājiem ir pienākums nekavējoties ziņot attiecīgās ēkas pārvaldniekam, dežurantam vai apsargam.
13. LU neuzņemas atbildību par lietotāju un apmeklētāju vērtslietu, dokumentu, tehnikas un citu personīgo mantu glabāšanu un drošību. Lai mazinātu iespējamo risku, lietotājiem un apmeklētājiem ir pienākums ievērot šādus piesardzības pasākumus:
13.1. neatstāt virsdrēbju kabatās vērtīgas lietas, dokumentus un naudu;
13.2. neatstāt dokumentus un vērtīgas lietas bez uzraudzības.
14. Ēkas ir aizliegts izmantot tādiem mērķiem, kas nomelno vai var kaitēt LU, Latvijas Republikai, Latvijas Republikas iestādēm un institūcijām.
IV. Ēku lietotāju un apmeklētāju atbildība
15. Ēku lietotāji un apmeklētāji, uzturoties ēkās, ir atbildīgi par šo noteikumu ievērošanu.
16. Par šo noteikumu neievērošanu sākotnēji var izteikt mutisku aizrādījumu vai brīdinājumu.
17. Ja konstatē noteikumu atkārtotu pārkāpumu vai noteikumu pārkāpuma rezultātā ir radies vai varētu rasties apdraudējums citu personu veselībai un/vai dzīvībai vai ēkā esošajām materiālajām vērtībām, lietotājs vai apmeklētājs var tikt izraidīts no ēkas, kā arī situācijas risināšanai var tikt piesaistīta ēkas apsardze, Valsts policija vai cita atbildīgā iestāde. Atbildība, ņemot vērā pārkāpuma smaguma pakāpi un sekas, iestājas starp pusēm nodibināto tiesisko attiecību un/vai Latvijas Republikas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
V. Citi noteikumi
18. Noziedzīgu nodarījumu novēršanai, ārējo un iekšējo normatīvo aktu pārkāpēju identificēšanai, kā arī LU interešu aizsardzībai ēkās var tikt veikta videonovērošana.
19. Ārkārtas palīdzības izsaukumu numuri un LU informatīvo tālruņu numuri ir pieejami katrā ēkas stāvā pie evakuācijas plāna un pie ēkas galvenās ieejas (sk. pielikumā).
Pielikums
Latvijas Universitātes publisko ēku izmantošanas
un iekšējās kārtības noteikumiem
Kontakttālruņi ārkārtas situācijās
Vienotais neatliekamās palīdzības tālrunis: 112
Valsts policija: 110 vai 112
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests: 112
Neatliekamā medicīniskā palīdzība: 113 vai 112
Gāzes avārijas dienests: 114
Vienotais bezmaksas krīžu tālrunis, psiholoģiskā palīdzība 24 h diennaktī: 116123
Ēkas pārvaldnieks: katrā LU ēkā norādīts atsevišķi
LU Infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļa: 67033929, e-pasts: apsaimniekosana@lu.lv
LU atbildīgais par ugunsdrošību un civilo aizsardzību: 28444145